Medpredmetna strokovna ekskurzija za 4. letnik

V torek, 13. 12. 2011, smo se dijaki 4. letnika udeležili medpredmetne ekskurzije z naslovom Za narodov blagor in Limonada slovenica. V Ljubljani, Vrhniki in Kranju smo spoznavali maturitetni drami za slovenščino na maturi skozi zgodovinski, geografski in politični vidik. V Ljubljani smo si podrobneje ogledali Cankarjev dom, parlament, sedež univerze in se sprehodili po čudovitih starih ulicah Ljubljane vse do Tromostovja in Cukrarne, kjer so umrli pomembnejši predstavniki slovenske moderne.

Pot smo nato nadaljevali proti Vrhniki, kjer smo si ogledali Cankarjevo domačijo in prisluhnili prijetni vodički, ki nam je podrobno predstavila življenje in dela Ivana Cankarja. Po končani predstavitvi v rojstni hiši in sprehodu na Klanec smo se napotili proti našemu vrhuncu dneva. Po kratki vožnji smo prispeli v Kranj, kjer nas je v Prešernovem gledališču pričakal pisatelj in režiser Limonade slovenice Vinko Möderndorfer. V kratkem času smo iz prve roke izvedeli bistvene značilnosti te satirične komedije, ki jih je avtor spretno povezoval še z drugimi dramami – Za narodov blagor, Revizor, Taruffe, Stebri družbe. Postavili smo mu vprašanja in nanje dobili tudi odgovore, ki nam bodo 7. 5. 2012 pomagali pri eseju. Po pogovoru z Vinkom Möderndorferjem smo se z zanimanjem odpravili na svoje sedeže in predstava se je začela. Nad predstavo smo bili vsi pozitivno navdušeni in z veseljem bi si jo ogledali še enkrat. Na poti domov je sledilo tudi nekaj komentarjev k predstavi: »Liki v predstavi so mi bili všeč, a najbolj je izstopal Alan. Ob gledanju predstave sem opazil, da je današnja politična scena podobna vsebini Limonade slovenice.«

Dajana Horvat

 

(Visited 44 times, 1 visits today)